A A A

Laureaci 2014

-->


 

Nowe kategorie „Świdnickiego Gryfa”, konferencja, wywiad Forbesa, wyróżnienia dla „Nestorów biznesu” m. in. w taki sposób przebiegło piątkowe, 17 października, święto przedsiębiorczości w Świdnicy.

Rozpoczęło się przed południem konferencją w Sudeckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej zatytułowaną „Jak zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki” z udziałem Ryszarda Petru, wybitnego ekonomisty, przewodniczącego Towarzystwa Ekonomistów Polskich, który gościł przez cały dzień w Świdnicy. W krótkiej dyskusji prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek opowiadał o zarządzaniu miastem, jak przedsiębiorstwem.

Podczas wieczornej gali wręczono dyplomy dla „Nestorów Biznesu Lokalnego”. Z inicjatywy prezydenta Świdnicy wyróżniane są osoby, które mogą poszczycić się wieloletnim prowadzeniem na terenie Świdnicy swoich małych (mikro) przedsiębiorstw.

Do grona wyróżnionych w tym roku dołączyli:

 • Wanda Jarosińska, JAWAX – zakład naprawy samochodów,
 • Józef Lema – zakład kamieniarski,
 • Stefan Boczyło, STEMA – sprzedaż hurtowa mebli biurowych,
 • Krystyna Nogaj – kwiaciarnia,
 • Jerzy Markiewicz, MARCONI – ochrona mienia, przychodnia rehabilitacyjna,
 • Cecylia Kuźniar, GRONOSTAJ – zakład kuśnierski,
 • Jerzy Skonieczny, PROMET – produkcja elementów metalowych,
 • Ryszard Duć, DACHPOL – sprzedaż pokryć dachowych,
 • Mirosław Korzec, MIRAL – systemy alarmowe, ochrona mienia,
 • Józef Baziak, QUARTZ – zakład zegarmistrzowski,
 • Ryszard Nowak, DFS MOTORS – sprzedaż i zakład naprawy samochodów,
 • Wiesław Błaździewicz, WIELAN – branża konfekcyjna.


Podczas gali właścicieli znalazły najważniejsze nagrody gospodarcze w Świdnicy – Gryfy. Decyzję o nominacji i wyborze zwycięskich firm podejmuje kapituła, którą tworzą przedstawiciele władz miasta, laureaci poprzedniej edycji konkursu oraz przedstawiciele instytucji związanych z biznesem.

Nominowani i nagrodzeni statuetką „Świdnickiego Gryfa” (więcej o firmach: http://swidnickigryf.pl/):

I. Kategoria „Sudecki produkt regionalny”:

 • Automobilklub Sudecki – Rajd Świdnicki KRAUSE,
 • Projekt podróżniczy „Busem przez świat”,
 • Śnieżka Invest Świebodzice – Michałki.

Głosami kapituły produktem regionalnym został Rajd Świdnicki KRAUSE – sztandarowa impreza organizowana przez klub. Rajd ma rangę mistrzostw Polski.

II. Kategoria „Dynamiczny rozwój firmy”:

 • K.TEAM Grzegorz Kostka,
 • BEST Systemy Grzewcze Mariusz Koba,
 • PASOL – PACO Świdnica.

Zwycięzcą tej kategorii została firma K.TEAM – warsztaty, serwisy samochodowe.

III. Kategoria „Innowacyjność”:

 • RST,
 • FASADA PLUS,
 • SONEL.

Statuetkę Gryfa otrzymała firma RST, która zajmuje się projektowaniem i tworzeniem systemów informatycznych.

IV. Kategoria „Firma społecznej odpowiedzialności biznesu”:

 • Bolesław Uryasz Skup Metali Nieżelaznych i Surowców Wtórnych,
 • Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich,
 • Leroy Merlin.

Zwycięzcą okazało się Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, które promuje lokalną przedsiębiorczość i etyczne zasady prowadzenia biznesu, prowadzi szeroko zakrojoną działalność charytatywną – jako organizacja i poprzez swoich członków, promuje wiedzę na temat historii lokalnej.

V. Kategoria „Najlepszy debiut gospodarczy”:

 • Dawid Franczak – ECOFIX,
 • Sylwia Toporkiewicz WSD OFFICE - Red Baron Hotel & Restauracja Świdnica,
 • Dorota Tęcza – CAKES-ISLAND.


Nagrodę w tej kategorii przyznano Dorocie Tęczy. Laureatka „Debiutu gospodarczego” produkuje okolicznościowe ciasta i torty.

VI. Nowa kategoria „Gryf bez barier”:

 • EZ-Medica – Centrum Medyczne Kubiaczyk E. Z.,
 • Świdnicka Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna „Niepełnosprawni Aktywni”,
 • „Dietaminka” Gabinet Dietetyczny Agnieszka Podgórska.


Nagrodę przyznano prywatnej przychodni EZ-Medica. Budynek przychodni został zaprojektowany i wybudowany jako przyjazny dla osób niepełnosprawnych (brak barier architektonicznych / podjazdy, brak progów, łazienki dostosowane dla niepełnosprawnych, winda).

VII. Nowa kategoria „Najlepsza firma transgraniczna”:

 • BP LUMEN Pavel Barta,
 • BECKOV,
 • MARATONSTAV.


W tej kategorii zwyciężył MARATONSTAV. To firma budowlana z 24 letnią tradycją, która wykonuje wszystkie rodzaje budownictwa, roboty ciesielskie i ślusarskie. Zajmuje się także produkcja wyrobów cukierniczych, ma własny klub sportowy.

VIII. Nowa kategoria „Wybitna osobowość pogranicza”:

W tej kategorii nagrodzono Izabelę Pacanovą – tłumaczkę języka czeskiego, mieszkankę Trutnova, zaangażowaną we współpracę z Polakami. Współpracuje m. in. z Sudecką Izbą Przemysłowo -Handlową w Świdnicy, Świdnickim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, młodzieżą, od lat pomaga przy współpracy w ramach partnerstwa miast.

O nagrodach w kategorii „Wybitna osobowość” osobiście decyduje Prezydent Świdnicy. W tym roku uhonorowano Janusza Szostka - od kwietnia 2014 r. prezesa zarządu firmy KOPEX FAMAGO w Zgorzelcu. Janusz Szostak aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i naukowym miasta, jest prezesem zarządu Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Świdnicy. Działa na rzecz wzmocnienia roli środowiska technicznego, znany ze swojej aktywności na polu wspierania działalności naukowo-technicznej i gospodarczej oraz integracji środowisk inżynieryjno-technicznych.
Wiele lat pracował jako prezes zarządu, general menager and quality director Remy Automotive Europe i Remy Automotive Poland, ELMOT-DR.

Swojego Gryfa przyznali również sami świdniczanie, głosując w kategoriach „Najlepszy pracodawcy w Świdnicy” oraz „Najlepsza obsługa klienta”. W głosowaniu na łącznie 51 firm wzięło udział 2.971 osób.

Wyniki głosowania, które wsparły media są następujące:
Za „Najlepszego pracodawcę w Świdnicy” uznano firmę Sonel. Według głosujących „Najlepszą obsługą klienta” może poszczycić się piekarnia i cukiernia państwa Marii i Leszka Ciarkowskich.

Wśród głosujących rozlosowano nagrody. Weekendowy pobyt dla dwojga w Pałacu w Wojanowie koło Jeleniej Góry, wraz z uroczystą kolacją ufundowany przez firmę „Piekarz” Marii i Leszka Ciarkowskich wygrała Anna Bartczyszyn-Ora, a tablet ipad Apple ufundowany przez prezydenta Świdnicy otrzyma Joanna Kozłowska.


***


Konferencja i X Gala Przedsiębiorczości to przedsięwzięcia zorganizowane przez Miasto Świdnicę ze wsparciem: Invest-Park Development, Banku BGŻ, Polskiego Biura Brokerskiego, a także Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej i miesięcznika Forbes. Piątkowe święto przedsiębiorczości to element projektu „Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość”, dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013.
Podczas wieczornej gali wystąpili świdniccy artyści, a gwiazdą koncertu finałowego był Krzysztof Kiljański.


***


Patronat medialny nad tegoroczną Galą Przedsiębiorczości i nagrodami „Świdnickiego Gryfa” objęli: Teletop Sudety, Wiadomości Świdnickie, Tygodnik Region Fakty, 30 minut, Expressem, Swidnica24.pl, Dsw.Doba.pl, WS-24.pl, Daminfo.pl, Mojeinformacje.pl, TerazSudety.pl.

 

 

Świdnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieliŚwidnickie Gryfy po raz 10. znalazły właścicieli