A A A

Laureaci 2020

-->

SUDECKI PRODUKT REGIONALNY
Wina z Winnicy Silesian – Jarosław Mazurek, Bagieniec 20 - z 11 hektarowej winnicy położonej w sercu Dolnego Śląska, zaledwie 5 km od Świdnicy. Nazwa winnicy podkreśla głębokie korzenie ziemi dolnośląskiej w produkcji wina, jak również to, że rodzina właścicieli zajmuje się hodowlą koni już od pięciu pokoleń, a po wojnie stadnina została odbudowana tylko dzięki zakupowi sześciu klaczy rasy śląskiej (łac. Silesian). Winnica położona jest na południowo-zachodnim stoku, gdzie dominuje terroir granitowe - mające swoje odzwierciedlenie w mineralności i chrupkości win z Winnicy Silesian. Chociaż jej debiut nastąpił zaledwie rok temu, ma na swym koncie szereg poważnych tytułów, nagród, medali i wyróżnień za swe wina.

LIDER PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
WISTAL  Czesław Wojtyla i Wspólnicy sp. jawna, Świdnica ul. Kopernika 1 - to przedsiębiorstwo rodzinne działające na dolnośląskim rynku stalowym od 1990 roku. Asortymentem oferowanym przez firmę są wszelkiego rodzaju wyroby hutnicze. Obecnie firma zatrudnia 18 osób. Kadra pracuje w firmie od wielu lat, niektórzy od jej założenia, warto to wyraźnie zaakcentować. Jako przedsiębiorstwo - „WISTAL” jest jednym z kluczowych dostawców wyrobów hutniczych w regionie, cenionym za jakość dostaw, zarówno pod względem logistycznym, jak i towarowym.
Atuty firmy „WISTAL” : własna baza magazynowa, profesjonalna załoga, duży rynek zbytu, indywidualna wycena, organizacja transportu, najwyższa jakość

LIDER MIKROPRZEDSIĘBIORCZOŚCI
KORTAS Agnieszka Kortas, Świdnica ul. Spółdzielcza 2/A -  autorska, niezależna marka odzieżowa, stworzona od podstaw w styczniu 2011r. przez technologa odzieży Agę Kortas. Firma z wielką starannością dba, aby cały cykl produkcji - projektowanie, konstrukcja i szwalnia oraz dystrybucja stacjonarna i on-line, znajdowały się w Świdnicy. Zatrudnia lokalnych rzemieślników, posiada pełną kontrolę nad wysoką jakością produkcji i produktów,  ogranicza też koszty transportu, w trosce o ekologię i zrównoważony rozwój. Od lat wspiera znane świdnickie festiwale: Festiwal Bachowski oraz Festiwal filmowy SPEKTRUM, z chęcią angażuje się i tworzy inicjatywy społeczne, w 2017 r. została wyróżniona tytułem „Mecenasa kultury”. Działania firmy i unikatowy, minimalistyczny charakter marki zostały docenione przez odbiorców w Polsce i na świecie, również w postaci nominacji do Gryfów w kategorii „Dynamiczny rozwój firmy" w roku 2016.

ZDROWIE I URODA

NAILS SPA Paweł Giera, Świdnica ul. Budowlana 1. Dłonie są wizytówką kobiety, dlatego należy o nie systematycznie dbać. W pielęgnacji i stylizacji paznokci świdniczanek pomaga pełen pasji i talentu Paweł Giera, który tworzy małe dzieła sztuki. Swoją przygodę ze stylizacją paznokci zaczął już w liceum. Zawsze interesował się sztuką - malował, tworzył różne formy przestrzenne. Te zdolności pozwoliły mu na pracę, która jest dziś jego pasją. Dwa i pół roku temu podjął decyzję o otwarciu własnego salonu „Nails Spa Paweł Giera”.  Stworzył przyjazne miejsce w którym klientki czują się po prostu dobrze. Inspiracje czerpie ze wszystkiego, co go otacza - natchnieniem jest dla niego przyroda i ludzie. Od trzech lat współpracuje z piosenkarką Cleo. Przy niej, jak mówi - może pozwolić sobie na największe szaleństwo! Pracowali wspólnie między innymi nad stylizacjami przy teledyskach oraz przy sesji do najnowszej płyty Cleo.

DOBRE SMAKI
Skarpa sp. z o.o. , Świdnica ul. Wrocławska 1 - Restauracja WołoWina. Jak sama nazwa wskazuje można tu zjeść najlepszego steka wołowego oraz wypić lampkę wspaniałego wina. Właścicielki restauracji bazują wyłącznie na produktach najlepszej jakości i wszystko począwszy od pieczywa powstaje w ich kuchni. Nazwa restauracji nie oznacza jednak, że serwowane są tam wyłącznie dania z wołowiny. W karcie widnieją potrawy z różnych stron świata. Na stole mogą zagościć również owoce morza, ryby i pasty. Jest to firma z 20 letnią,  rodzinną tradycją.

NAGRODA SPECJANA DLA NGOS
Stowarzyszenie Świdnicka Grupa Biegowa , Świdnica ul. Długa 33 - w tym roku mija pięć lat od powstania ekipy znajomych, którzy zebrali się, żeby potrenować przed startem w pierwszej edycji imprezy RST Półmaratonu Świdnickiego.  Inicjatorami i założycielami Grupy są Sylwia i Jacek Gołębiewscy.  Do stowarzyszenia należy ponad 60 osób. Nowych członków stale przybywa. Bieganie stało się bowiem modnym sposobem na aktywny i zdrowy tryb życia. Stowarzyszenie jest organizatorem zawodów pod swoim szyldem, prowadzi bardzo aktywną działalność w mediach społecznościowych. Każdy z biegaczy pracuje na własną markę, osiąga lepsze lub gorsze wyniki, ale startują też w klasyfikacji drużynowej. Jako grupa stali się rozpoznawalni. Często udaje się im zdobywać miejsca na podium. Warto podkreślić, że takie stowarzyszenie jak Świdnicka Grupa Biegowa, to amatorskie zrzeszenie sportowe.  Przymiotnik „amatorski” nie ma tu absolutnie żadnego znaczenia pejoratywnego, a wręcz przeciwnie. Dzięki ciężkim treningom amatorzy stają się profesjonalistami.

WYBITNA OSOBOWOŚĆ
Andrzej Panas  - drogę po schodach do sukcesu rozpoczynał od pożyczonego samochodu ojca i skonkretyzowanego celu. Swoją pracę określa jako spełnianie marzeń klientów. Absolwent wydziału Budownictwa Politechniki Wrocławskiej. Swoją przygodę z biznesem rozpoczął się w 2003 roku, kiedy to wspólnie z bratem założyli firmę. Od samego początku wiedzieli, co będą robić. Podkreśla, że każdy produkt, sygnowany logiem jego firmy jest dopasowany do osobistych oczekiwań klienta. Indywidualizm zamiast masówki – ta taktyka okazała się jego schodami do sukcesu. Dzisiaj jego firma to cały nowy park maszynowy i samowystarczalność. W 2013 roku firma zakwalifikowana została do podpisania bezpłatnego wprowadzenia w firmie systemu CSR. Oznacza to, że jako jedna z 18-tu firm z terenu Dolnego Śląska może wprowadzić nieodpłatnie program CSR (Corporate Social Responsibility) przy współpracy z Agencją Rozwoju Innowacji. Jego firma jest rozpoznawalna nie tylko w Polsce, ale i Europie, to także laureat prestiżowego godła „Teraz Polska” w kategorii „usługa – rzemiosło artystyczne”. Laureat podkreśla, że jego produkt nie znosi kompromisów na szali jakości, ale za to pozwala eksponować swoje walory we wnętrzach niosąc za sobą markę i nazwisko. Od 2014r.  członek Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, obecnie Prezes Stowarzyszenia.

NAJLEPSZA FIRMA TRANSGRANICZNA
JOPO Relax, s. r. o., Vlčice - Rekreační areál Dolce. Obiekt rekreacyjny DOLCE posiada wśród stałych klientów turystów z Polski, dlatego kadra uczęszczała na kursy języka polskiego, aby lepiej komunikować się z gośćmi. Camping DOLCE na stałe reklamuje się na polskich stronach internetowych wwwnocowanie.pl i współpracuje z polskimi operatorami ruchu turystycznego w Kowarach i Karpaczu, wymieniając swoje materiały promocyjne, w celu zwiększania ilości odwiedzających.

WYBITNA OSOBOWOŚĆ POGRANICZA
Izabela Pacanová - tłumaczka  języka czeskiego, regularnie angażująca się w projekty miasta Trutnova realizowane z polskimi partnerami. Dzięki jej zaangażowaniu oraz wysokiej jakości pracy, komunikacja między stronami – czeską i polską jest całkowicie płynna, zrozumiała i bezproblemowa. Zna doskonale realia funkcjonowania pogranicza polsko-czeskiego. Życzliwą i pomocną postawą wprowadza i podnosi wzajemną empatię dla obu narodów, doskonale je łącząc.

František Molík - Dyrektor oddziału Krajskiej Hospodarskiej Komory Kralovohradeckiego Kraju w Nachodzie od 2003 r. Jeden z najbardziej aktywnych działaczy - na rzecz współpracy czesko-polskiej w dziedzinie biznesu i kultury. Od lat aktywnie współpracuje z Urzędem Miejskim w Świdnicy oraz  Sudecką Izbą Przemysłowo-Handlową. Niemal codziennie udziela polskim przedsiębiorcom informacji w zakresie warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Czechach. Na bieżąco współpracuje z organizacjami otoczenia biznesu, pozyskując partnerów handlowych w Polsce i w Czechach. Brał pomysłodawcą i brał udział  w wielu polsko - czeskich projektach trans granicznych, w których beneficjentem była również Gmina Miasto Świdnica. W roku 2015 za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-czeskiej współpracy gospodarczej, kulturalnej i transgranicznej odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

NESTORZY BIZNESU LOKALNEGO
Ewa Durał - prowadząca zakład zegarmistrzowski przy ul Długiej 1
Krystyna Popkowska - prowadząca sklep AGD w Rynku nr 2.