A A A

Laureaci 2013

-->


Prezentacje, konferencja, wywiad Forbesa, wyróżnienia dla "Nestorów biznesu" i wreszcie gala wręczenia nagród "Świdnickiego Gryfa" dla najlepszych firm - tak przebiegło piątkowe, 18 października, święto przedsiębiorczości
w Świdnicy.

Rozpoczęło się przed południem konferencją w Sudeckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej zatytułowaną "Nowi przedsiębiorcy - gra o pierwszy milion". Gościem specjalnym święta przedsiębiorczości w Świdnicy był Robert Gwiazdowski, profesor Uczelni Łazarskiego, prezydent Centrum im. Adama Smitha, adwokat i doradca podatkowy.

W 2013 roku po raz drugi wręczono dyplomy dla "Nestorów Biznesu Lokalnego". Z inicjatywy prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka zapoczątkowane zostało wyróżnianie osób, które mogą poszczycić się wieloletnim prowadzeniem na terenie Świdnicy swoich małych (mikro) przedsiębiorstw.
Do grona wyróżnionych dołączyli:

 • Andrzej Bartczyszyn, który prowadzi zakład budowlany,
 • Zbigniew Manugiewicz, który zajmuje się wulkanizacją i diagnostyką,
 • Witold Łyczkowski, który prowadzi zakład napraw i lakiernictwa samochodowego,
 • Renata Borkowska, która prowadzi salon fryzjerski,
 • Antoni Wojewodzic, znany cukiernik.


Podczas uroczystej gali wręczono najważniejsze nagrody gospodarcze w Świdnicy - Gryfy. Decyzję o nominacji i wyborze zwycięskich firm podejmuje kapituła, którą tworzą przedstawiciele władz miasta, laureaci poprzedniej edycji konkursu oraz przedstawiciele instytucji związanych
z biznesem.

Nominowani i nagrodzeni statuetką "Świdnickiego Gryfa":

I. Kategoria "Sudecki produkt regionalny":

 • "Arte" Artur Janicki - Międzynarodowe Świdnickie Noce Jazzowe,
 • "Winnica Świdnicka"  Jolanta i Ryszard Gut - wino świdnickie,
 • przedsiębiorstwo "Piramida" - wykorzystanie granitu do wykonywania artystycznych produktów.

Głosami kapituły zwyciężyło "Arte" Artur Janicki.


II. Kategoria "Dynamiczny rozwój firmy":

 • Cloos Polska - produkcja stanowisk spawalniczych,
 • spółka "Pebek" - produkcja materiałów budowlanych, usługi budowlane oraz Hotel Fado,
 • Świdnicka Fabryka Urządzeń Przemysłowych ŚFUP - produkcja urządzeń, aparatury oraz konstrukcji stalowych.

Zwycięzcą tej kategorii została firma ŚFUP.

III. Kategoria "Innowacyjność":

 • Zespół Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika w Świdnicy - kształci fachowców w dziedzinie techniki, motoryzacji, spedycji i informatyki,
 • Cloos Polska - produkcja stanowisk spawalniczych,
 • Świdnicka Fabryka Urządzeń Przemysłowych ŚFUP - produkcja urządzeń, aparatury oraz konstrukcji stalowych.

Statuetkę Gryfa otrzymała firma Cloos Polska.

IV. Kategoria "Firma społecznej odpowiedzialności biznesu":

 • spółka "Sonel" zajmuje się produkcją przyrządów pomiarowych dla elektroenergetyki i telekomunikacji. Firma nie tylko dba o swoich pracowników, ale również angażuje się w projekty kulturalne i charytatywne realizowane na rzecz społeczności lokalnej.
 • Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich - pierwsze stowarzyszenie gospodarcze w regionie nawiązujące do kupieckich tradycji Świdnicy. Stowarzyszenie podejmuje wiele inicjatyw m. in. sponsoruje liczne akcje charytatywne oraz indywidualnie niesie pomoc finansową i rzeczową osobom potrzebującym, a także organizacjom i instytucjom charytatywnym.
 • Stowarzyszenie Pro-Motor - organizacja pozarządowa, działająca non profit, uruchomiła portal Naszaswidnica.pl, w ramach którego realizuje działania promujące młodych ludzi. Pomaga również potrzebującym oraz młodym świdniczanom, którzy chcą rozwijać swoje pasje.

Zwycięzcą okazało się stowarzyszenie Pro-Motor.

V. Kategoria "Najlepszy debiut gospodarczy":

 • Hotel Fado - usługi hotelarskie,
 • "Galeria 44" Irena Dębosz - galeria fotografii wraz z kawiarnią,
 • "GreenPRO" Paweł Całka - inżynieria i doradztwo w ochronie środowiska.

Nagrodę w tej kategorii przyznano "Galerii 44".

O nagrodach w kategorii "Wybitna osobowość" osobiście decyduje Prezydent Świdnicy. W tym roku uhonorowano:

 • Dorotę Trajder, która prowadzi sklepy Intermarche i angażuje się w liczne przedsięwzięcia charytatywne. Obecnie rozszerza swoją działalność o turystykę.
 • Konrad Jabłoński - prezes Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych. Pod jego kierownictwem organizacja zdobyła znaczące wyróżnienia za autorską koncepcję wsparcia wspólnot mieszkaniowych, podejmujących się procesów rewitalizacyjnych. SSIG w ostatnich latach przyczynia się również do dynamicznego rozwój działalności na rzecz rozwoju gospodarczego Ziemi Świdnickiej i Dolnego Śląska. Stowarzyszenie, którym kieruje Konrad Jabłoński pozyskało 15,5 mln zł z inicjatywy Jeremie. To środki na rozwój dla biznesu.


Swojego Gryfa przyznali również sami świdniczanie, głosując w kategoriach "Najlepszy pracodawcy w Świdnicy" oraz "Najlepsza obsługa klienta".

Wyniki głosowania, które wsparły media są następujące:
Za "Najlepszego pracodawcę w Świdnicy" uznano piekarnię i cukiernię państwa Marii i Leszka Ciarkowskich. Według głosujących "Najlepszą obsługą klienta" może poszczycić się Karczma Zagłoba.

Wśród głosujących rozlosowano nagrody. Weekendowy pobyt dla dwojga w Pałacu w Wojanowie koło Jeleniej Góry, wraz z uroczystą kolacją ufundowany przez Cafe Fosa wygrał Edward Czerkawski, a tablet Asus Google Nexus 7 (II gen.) ufundowany przez prezydenta Świdnicy otrzyma Teresa Nitkiewicz.


***


Konferencja i IX Gala Przedsiębiorczości to przedsięwzięcia zorganizowane przez Miasto Świdnicę ze wsparciem: ING Banku Śląskiego, Kancelarii Radcy Prawnego dr Pawła Bojarskiego, a także Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej i miesięcznika Forbes.
Podczas wieczornej gali wystąpili: Natalia Widuto z akompaniamentem Mirosława Jabłońskiego, Mateusz Gancarczyk i Łukasz Grabicki. Gwiazdą koncertu finałowego była Grażyna Łobaszewska z akompaniamentem Dariusza Janusa.
W trakcie IX Gali Przedsiębiorczości specjalną nagrodę za współpracę Sudeckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej przyznała Izba Gospodarcza Województwa Kralovehradeckiego oddział w Nachodzie.


***

Patronat medialny nad tegoroczną Galą Przedsiębiorczości i nagrodami "Świdnickiego Gryfa" objęli: Teletop Sudety, Telewizja Dami Wałbrzych, Panorama Wałbrzyska, Wiadomości Świdnickie, Tygodnik Świdnica Fakty,
30 minut, Expressem, Swidnica24.pl, Dsw.Doba.pl, Swidnicafakty.pl, WS-24.pl, Naszaswidnica.pl, Wiadomosciwalbrzyskie.pl, Mojeinformacje.pl, Dzisiajswidnica.pl, Nasz.walbrzych.pl.
W tym roku galę wraz z koncertem można było obejrzeć na żywo, podczas transmisji internetowej, realizowanej przez świdnicką firmę Dolnet Group, właściciela marki Limonka.net.pl.