A A A

Laureaci 2009

-->

Gala przedsiębiorczości, odbyła się 9 października 2009

Jubileuszowa V edycja nagród gospodarczych Świdnicy zakończona. Nagrody „Świdnicki Gryf 2009” rozdano w 6 kategoriach podczas piątkowej gali przedsiębiorczości (9 października).
 W tym roku po raz pierwszy wybrano „Osobowość gospodarczą”, a także przyznana została nagroda specjalna, która przed rokiem cieszyła się sporym zainteresowaniem świdniczan – „Najlepszy pracodawca w Świdnicy”. Nagrodę specjalną przyznał również prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek.

– Nagrody gospodarcze „Świdnicki Gryf” to młody plebiscyt, ale cieszę się, że coraz więcej firm przyłącza się do rywalizacji. Te nagrody są szczególnie ważne w roku, gdy tak wiele mówi się o kryzysie i problemach firm. Wszyscy nominowani pokazują, że nie ustają w wysiłkach, by mimo ograniczeń, poprawiać swoje produkty, jakość i stawiać na rozwój – mówi prezydent Świdnicy.

***

W kategorii „Produkt regionalny” kapituła nominowała następujące wyroby:
• rękawiczki skórzane – Zakład Konfekcji Skórzanej Czesław Piekielnik;
• wagony towarowe – Wagony Świdnica;
• kostka betonowa – Pebek;

Zwyciężyła firma Czesława Piekielnika, która produkuje rękawice mundurowe, wykonane ze skóry łączonej z nowoczesnymi materiałami niepalnymi oraz odpornymi na przecięcia. Rękawiczki skórzane w Świdnicy produkowane są od stuleci, a firma Czesława Piekielnika kontynuuje te tradycje już 20 lat.

***

W kategorii „Inwestycja roku” nominowano:
• Dolmeb;
• Gryphon;
• Odlewnia Świdnica.

Gryf przypadł firmie Dolmeb – producentowi mebli pokojowych, kuchennych i dziecięcych m.in. dla koncernu Ikea. W 2008 roku przedsiębiorstwo zakończyło budowę nowego zakładu produkcyjnego przy ul. Stalowej. Uruchomiło produkcję nowego segmentu mebli przy wykorzystaniu najnowszych technologii oraz nowoczesnych urządzeń stosowanych w przemyśle meblarskim.

***

W kategorii „Dynamiczny rozwój firmy” nominowano:
• Eurotrans – Wądołowski Stanisław;
• Sonel;
• Franc Gardiner.

Zwyciężył Sonel producent przyrządów pomiarowych. Firma zainwestowała w świdnickiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest–Park” ok. 30 milionów złotych. Na prawie dwuhektarowej działce powstał nowoczesny zakład produkcyjny. Spółka jako pierwsza świdnicka firma, zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych.

***

W kategoria „Innowacyjność” nominowano:
• Sonel;
• SP ZOZ – Regionalny Szpital „Latawiec”;
• Pebek.

Zwycięzca – Regionalny Szpital „Latawiec” – świadczy usługi medyczne. Jako jedyny ośrodek powiatowy w Polsce szpital uzyskał akredytację oraz został wpisany na ministerialną listę jednostek organizacyjnych prowadzących specjalizację w dziedzinie gastroenterologii. Również jako jedyny szpital powiatowy na Dolnym Śląsku uzyskał prawo prowadzenia staży kierunkowych w zakresie specjalizacji chorób wewnętrznych. W ostatnim roku w szpitalu zostały uruchomione dwie pracownie – Tomografii Komputerowej i Angiografii (Kardiologii Inwazyjnej)

***

Kategoria „Firma przyjazna: środowisku, ludziom” – nominowani:
• Colgate-Palmolive Manufacturing (Poland);
• Adler Polska;
• Odlewnia Świdnica.

Zwycięzca to Colgate-Palmolive, który w świdnickim zakładzie produkuje pastę do zębów. Pracownicy przedsiębiorstwa mogą liczyć na bardzo dobry pakiet socjalny, prywatną opiekę medyczną oraz pomoc w rozwoju i edukacji. Firma nie zapomina również o środowisku. Uzyskała certyfikat LEED – jednego z wiodących na świecie systemów, którym oznaczane są proekologiczne budynki. Stosując biologiczną oczyszczalnię ścieków zmniejsza poziom zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

***

Kategoria „Wybitna osobowość”:
• Jacek Domejko, dyrektor SP ZOZ Świdnica;
• Ryszard Sobański, prezes Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Świdnicy;
• Jerzy Franckiewicz, współwłaściciel firmy Franc Gardiner.

Pierwszym zwycięzcą tej kategorii został Jerzy Franckiewicz – prezes firmy Franc-Textil, współwłaściciel firmy Franc Gardiner oraz Dekoria. Angażuje się w szeroką działalność charytatywną między innymi dla Centrum Przyjaźni Dziecięcej w Świdnicy, Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci, oraz Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”. Kawaler Orderu Uśmiechu, propagator zdrowego trybu życia: biega, jeździ na rowerze. Wspiera profilaktykę zdrowia i sportowe idee. Otrzymał także wiele nagród i wyróżnień z zakresu działalności biznesowej (m.in. za największą liczbę zatrudnionych na terenie WSSE „Invest-Park” w kategorii „Najlepsza Firma Polska”, „Gazela Biznesu”), a także wyróżnienie od starosty świdnickiego dla „Firmy promującej powiat” oraz nagrodę „Za Profesjonalizm” od Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich.

***

Prezydent Wojciech Murdzek postanowił przyznać również nagrodę specjalną, która dla podtrzymania świdnickiej tradycji przypadła firmie reprezentującej rzemiosło – „Piekarz” Maria Ciarkowska, Leszek Ciarkowski.

***

W tym roku po raz drugi wręczono Gryfa w plebiscycie „Na najlepszego pracodawcę”. Głosami internautów i czytelników „Wiadomości Świdnickich” nagroda powędrowała do firmy Adler. Przedsiębiorstwo zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem materiałów oraz elementów dźwiękochłonnych i termoizolacyjnych dla przemysłu motoryzacyjnego, meblarskiego i producentów sprzętu AGD.

***

„Weekend dla dwojga w Szklarskiej Porębie” wygrał wałbrzyszanin Tomasz Garpiel, który brał udział w głosowaniu „Na najlepszego pracodawcę”. Nagrodę ufundowała firma Mediator Group, ubiegłoroczny zwycięzca tej kategorii.

Piątkową „Galę przedsiębiorczości” uświetnił występ Macieja Zembatego z zespołem, który wykonał piosenki z repertuaru Leonarda Cohena.

Strony: « Poprzednia 1 2