A A A

2018

-->

Przedsiębiorcy z Polski i Czech wzięli udział w Gali Przedsiębiorczości podczas której wręczono specjalne statuetki Świdnickiego Gryfa w kategoriach: "Najlepsza firma transgraniczna" i „Wybitna osobowość pogranicza".

W kategorii "Najlepsza firma transgraniczna" w roku 2019 nominowano:

Kasper CZ, s. r. o.
Producent i dostawca drewnianych konstrukcji nośnych: ciesielskich, wiązarowych i z drewna klejonego.
Specjaliści KASPER CZ łączą tradycyjny materiał z najnowszą technologią. Drewno nie starzeje się, jego zalety to korzystna cena, długa żywotność, wysoka estetyka i nieograniczone możliwości realizacji. Stosuje się go do nowoczesnych konstrukcji stolarskich, takich jak kratownice,  kratownice  dachowe  pełne  lub  klejone, klejonych  pryzmatów lamelarnych      i paneli do montażu konstrukcji drewnianych.
W ramach współpracy polsko-czeskiej firma dostarcza nie tylko swoje produkty i usługi do Polski, ale jednocześnie rozwija swoją współpracę w zakresie montażu.
Ponadto w szeregach pracowników firmy jest kilku polskich stolarzy.

BAK stavební společnost, a. s.
Jest to jedna z największych firm budowlanych w Republice Czeskiej. Koncentruje się na kompleksowej realizacji hal przemysłowych i logistycznych, centrów biznesowych i administracyjnych, projektów mieszkaniowych i hotelowych, obiektów użyteczności publicznej, budynków wodnych i ekologicznych oraz rekonstrukcji budynków i zabytków.
Regionalne inwestycje:
Odbudowa kolejki linowej na Śnieżce -  2014, Centrum Społeczne Trutnov - 2011, Rewitalizacja Tyršové Sady - Budynek Pardubice Park - 2017, Škoda Auto - Vrchlabí Hala, budynek Continental Adrspach, Komercyjne i Mieszkaniowe Centrum Browaru Vrchlabí, budynki  mieszkalne i wiele innych. Firma zatrudnia obecnie 240 osób, w tym polskich pracowników.

mdexx Magnetronic Devices s.r.o.
Opracowuje i produkuje transformatory, zasilacze, dławiki, filtry, wentylatory osiowe i promieniowe - produkty katalogowe lub niestandardowe projekty.
Firma ma 100-letnie doświadczenie, wysoko wykwalifikowanych pracowników w zakresie projektowania  oraz najnowocześniejsze urządzenia pomiarowe i testujące gwarantujące klientom najwyższą jakość. mdexx produkuje najnowocześniejsze urządzenia w Niemczech, Czechach i Chinach, wykorzystując zaawansowane systemy zarządzania jakością i zarządzania środowiskiem. Produkty firmy są synonimem absolutnej niezawodności, maksymalnych poziomów innowacji i funkcjonalności oraz gwarancji zgodności z międzynarodowymi standardami - dostępnymi w ponad 190 krajach na całym świecie.
Firma sprowadza niektóre z podstawowych komponentów swojej produkcji od polskich firm - miedziane druty okrągłe i blachy transformatorowe.W najbliższym czasie planowany jest rozwój działalność w Polsce.

Nagrodę otrzymała firma Kasper CZ, s. r. o.


W kategorii "Wybitna osobowość pogranicza" w roku 2018 laureatem jest:
Bohdan Janeczek mediator i menedżer kultury, saksofonista, kompozytor,tłumacz języka czeskiego.
Urodził się w Ostrawie w 1987 roku. Kształcił się w konserwatorium Jaroslava Jeźka w Pradze w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie, gdzie w 2012 roku uzyskał tytuł licencjata. Prócz umiejętności bezpośrednio związanych z grą na saksofonie zgłębiał w Instytucie Jazzu PWSZ także kwestie dotyczące promocji kultury, organizacji imprez, ochrony własności intelektualnej, pracy w studio nagraniowym i obróbki dźwięku ale także kompozycji i aranżacji utworów muzycznych.
Swoje zdolności językowe, kontakty w środowisku artystycznym oraz doświadczenie w pracy z samorządami postanowił wykorzystać podejmując w ramach pracy w spółdzielni socjalnej działania mające na celu ulepszenie stosunków i rozbudowanie polsko-czeskiej wymiany kulturowej oraz likwidację zbędnych nieprawdziwych stereotypów.

 

 

Projekt „Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej RCz – RP 2007-2013.