A A A

2019

-->

Przedsiębiorcy z Polski i Czech wzięli udział w Gali Przedsiębiorczości podczas której wręczono specjalne statuetki Świdnickiego Gryfa w kategoriach: "Najlepsza firma transgraniczna" i „Wybitna osobowość pogranicza".

W kategorii "Najlepsza firma transgraniczna" w roku 2019 nominowano:

BaJa Design Barbora Petrů, Trutnov, Smetanova 356/30
Firma specjalizuje się w projektowaniu i szyciu odzieży dla dzieci i matek. Wcześniejsze hobby właścicielki firmy, realizowanego podczas urlopu macierzyńskiego, przekształciło się w prężnie działającą firmę. W 2017 roku w Nachodzie, GE Money Bank przyznał firmie Baja Design wyróżnienie za markę, stronę i doskonałą promocję internetową. Właścicielka zaangażowana jest w projekt „Miasta Trutnov i Świdnica razem dla biznesu” i w jego ramach prowadziła pokazy rzemiosła dla utalentowanych twórców oraz brała udział w dyskusjach panelowych dla młodych przedsiębiorców z rejonu pogranicza polsko – czeskiego. Przekazuje swoje doświadczenie młodym ludziom. Pracuje z dziećmi poprzez organizację polsko – czeskich obozów, w trakcie których odbywają się warsztaty szycia.

GALUS Industries, s. r. o., - Milan Luštinec, Žacléř, Ke Stadionu 475
Firma założona została w 1993 roku przez Pana Milana Lištinca. Po trudnym początku, przekształciła się w udany biznes rodzinny, który pod marką Lust rozwija się i produkuje narty, zarówno dla zawodowców jak i amatorów. Z czasem firma rozszerzyła swoją gamę produktów o snowboard  jak i sprzęt do letnich sportów: Longboards, Wakeboard i Kiteboards. Od 2000 roku produkty firmy eksportowane są do Stanow Zjednoczonych, Austrii, Kanady, Japonii, Niemiec, Norwegii. Firma stopniowo odkrywa rynek polski. Chce aby Polacy wracali po produkty firmy GALUS INDUSTRIES sp. z o.o.  Dyrektor Zarządzający Pan Milan Luštinec  zaangażowany jest we współpracę na polsko – czeskich forach internetowych, przekazując swoje doświadczenie młodym ludziom rozpoczynającym działalność.

Rekreační areál Dolce – JOPO Relax, s. r. o., Josef Pokorný, Vlčice 41
Obiekt rekreacyjny DOLCE posiada wśród stałych klientów turystów z Polski, dlatego kadra obiektów uczęszczała na kursy języka polskiego, aby lepiej komunikować się z gośćmi. Camping DOLCE na stałe reklamuje się na polskich stronach internetowych m.in. nocowanie.pl i współpracuje z polskimi operatorami ruchu turystycznego  w Kowarach i Karpaczu, wymieniając swoje materiały promocyjne, w celu zwiększania ilości odwiedzających.

Nagrodę otrzymała firma BaJa Design Barbora Petrů

W kategorii "Wybitna osobowość pogranicza" w roku 2019 nagrodę otrzymał:
Prof. dr hab. Vladimír Wolf
Urodził się w Jaromierzu w rodzinie kolejarzy. Po ukończeniu jaromerskiego gimnazjum (1959) studiował na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu. W latach 1965 - 1970 pracował jako historyk w Muzeum Karkonoskim w Trutnovie. Ze względu na swoje poglądy polityczne musiał odejść z tej pracy. Od 1970 pracował w Instytucie Archeologii Czechosłowackiej Akademii Nauk. Po 1989 roku zasiadał w radzie miejskiej Trutnova.  W 1991 roku został profesorem na Uniwersytecie Pedagogicznym w Hradcu Králové, później pracował na Uniwersytecie Kralowo-Hradeckim, gdzie prowadził Instytut Historii, pełnił funkcję prodziekana oraz dziekana Wydziału Pedagogicznego. Pełnił funkcję opiekuna studiów doktoranckich czeskiej i czechosłowackiej historii w Instytucie  Historii Filozofii i Nauki, Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Jego działalność badawcza i wydawnicza skupia się głównie na historii Trutnova, przemyśle tekstylnym i kastelologii. Lista jego prac to  ponad 1600 opublikowanych artykułów z różnych dziedzin nauk historycznych w tym z życia publicznego i polityki. Prof. Wolf jest ważną postacią Trutnova zwłaszcza w dziedzinie historii i pedagogiki. W 1993 roku był inicjatorem założenia Kłodzkiej Komisji, która do tej pory opublikowała m.in. 12 zbiorów prac. Opracowania mapują historyczne, kulturowe, przemysłowe i naturalne powiązanie granicy czesko-polskiej. Znaleźć tu można artykuły czeskich, polskich i niemieckich naukowców, nauczycieli, archiwistów, etc., a szczególnie historyka prof. dr hab. Vladimira Wolfa.

 

 

Projekt „Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej RCz – RP 2007-2013.